Kuniyasu 国安 
1794-1832

   


Utagawa Kuniyasu,Bijin (güzel kadın), Suikoden Goketsu Hyahu-hachi Nin adlı seriden, Kagaya Kichiemon tarafından basılmıştır, yaklaşık 1830 yıllarına aittir, oban tate-e formatındadır. Özel Koleksiyon.  

Utagawa Kuniyasu,Bijin , from the serie titled Suikoden Goketsu Hyahu-hachi Nin , printed by Kagaya Kichiemon , circa 1830 , oban tate-e format. Private Col.        

 

Japon baskı resim tasarımcısı olan Kuniyasu, Edo'da (bugün Tokyo) doğmuştur. Toyokuni'nin öğrencisi olan sanatçı surimono, bijinga ve manzara resimlerinde uzmanlaşmıştır. 1811 yılı civarında kısa bir süre Nishikawa Yasunobu adını kullanmıştır. Laurence P. Roberts çalışmalarının nadir bulunduğunu söylemektedir, ancak çok sık olmamakla beraber sanatçının ukiyo-e resimlerini Batı'da ve ABD'deki Japon ahşap baskı satışında uzmanlaşmış galerilerde bulmak olasıdır. Utagawa ekolünden olan ressam Tokugawa dönemi üslubunun en başarılı uygulayıcılarından biridir. Sanatçının asıl adı Utagawa Yasugoru, aile adı Yasujiro, go adı Ipposai ve Kuniyasu'dur. 

English

Utagawa Kuniyasu . Ukiyo-e print maker, born in Edo and pupil of Utagawa Toyokuni. Specialized in surimono, landscapes and bijinga. Around 1811 for a short time used the name Nishikawa Yasubobu but soon resumed his old name. Works rare and an amusing artist...

 

Kaynakça:  Laurance P. Roberts, A Dictionary of Japanese Artists, Weatherhill, Trumbull, 2000 : 98.

Utagawa Kuniyasu, Aktör Segawa Kikunojo V, yaklaşık 1820'ler. Görmek için tıklayınız.

Kabuki Actor Segawa Kikunojo V by Utagwa Kuniyasu, click here to see.

 

Go to the KEISEI SUIKODEN by Kuniyasu 
/ Kuniyasu'nun resimlediği KEISEI SUIKODEN kitabını izlemek için tıklayınız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Japanese Woodblock Print Artists Page/Japon Ahşap Baskı Sanatçıları Sayfasına Dönüş