UTAGAWA KUNIMARU  匡丸 (1794-1829) 

Utawa Kunimaru Edo'da (Tokyo) bir tefecinin oğlu olarak dünyaya gelmiş bir ukiyo-e ressamı ve baskıcısıdır. Oryuan'ın öğrencisi olmuş ve ondan haiku sanatını öğrenmiştir. Kunimaru dönemini önde gelen haiku şairlerinden biri olarak ün yapmış ve Ryubi mahlasıyla şiirler yazmıştır. Ressamlığıysa Utagawa Toyokuni'nin öğrencisi olmasından kaynaklanır.Utagawa Okulu 18.yüzyılın büyük ahşap baskı sanatçısı Toyokuni (1769-1825) tarafından kurulmuştur. Bu sanat okulu Japon ahşap baskı sanatının gelişimini bütün bir 19.yüzyıl boyunca etkisi altına almış Toyokuni II, Kunimaru, Kunisada, Kuniyoshi ve Yoshitoshi gibi tasarımcıların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kunimaru Utagawa Okulu sanatçısı olarak Kabuki aktörlerinin ve güzel kadınların ahşap baskı resimlerini tasarlamıştır. Kısa yaşamının sonlarında büyük bir ün kazanmış ve Shigemaru, Toshimaru ve Teruhito gibi sanatçılara hocalık yapmıştır. 1808'den sonra pek çok kitabın illüstrasyonlarını yapmıştır.

Kaynak: Laurence P. Roberts, A Dictionary of Japanese Artists, Weatherhill Inc., Trumbull, 2000:95.

http://www.artoftheprint.com/artistpages/kunimaru_fireworksatryogokubridge.htm

Utagawa Kunimaru (1794-1829): Go names: Gosairo,Honchoan,Ichiensai,Keiuntei, Kunimaru,Saikaro. Family name:Bunji,Iseya Ichaci. Ukiyo-e painter and print maker. Son of an Edo pawnbroker, lived in Edo. Pupil of Toyokuni. Studied haiku with Oryuan and became noted as haikai poet under the name of Ryubi. Specialized in portraits of actors and bijin. After 1808 he illustrated many books.

Reference: Laurence P. Roberts, A Dictionary of Japanese Artists, Weatherhill Inc., Trumbull, 2000:95.

Utagawa Kunimaru, Kabuki Aktörleri Baiko III ve Tanosuke II, 1815. Görüntülemek için tıklayınız / Kabuki Actors Baiko III and Tanosuke II by KUNIMARU please click here to see.

 

Utagawa Kunimaru , Aşıklar (The Lovers), yaklaşık /ca.1810-20, ahşap baskı/woodblock print, hashira-e (sütun şeklinde baskı) formatında, baskıcısı belli değil. Private Collection/Özel koleksiyon bkz: Kunimaru

 

Geri/Back