EISAI SHIGEKIYO 重清

 

Shigekiyo was an ukiyo-e artist. There is not much information about the artist. He was one of the pupils of famous Ando Hiroshige. It is appearent that he worked in Tokyo and depicted different places and made views of the city. It is also clear from his works that he was active during the Meiji Period and witness of the social and economic changes of the period together with the Modernization of Japan.

In this print which is likely the part of a triptych the artist expressed a daily life scene in the Japanese capital. The upper part of the composition is a traditinal Japanese landscape while the lower is a scene from the modern Japan or Japan of the day. As the character of Japanese art two different hemispheres or approaches have been merged into make a new and original composition.

The print was published in Meiji 19 by Miura Takeaki. Similar prints can be seen on these places below:

Fine Art Museums of San Francisco

Japanese Print Auction Com

Reference: Floating World Gallery

 

 

Hakkında bilinenlerin çok az olduğu Eisai Shigekiyo, büyük ukiyo-e dahisi Ando Hiroshige'nin öğrencilerindendir ve Meiji Döneminde Tokyo'da çalışmıştır. Sanatçı yaşadığı ve çalıştığı Japon başkentinin Meiji Dönemi'nde tüm ülkeyi etkileyen reform ve Modernizasyon hareketini eserlerinde kendine ve dönemine özgü bir ifadeyle anlatmıştır. Bu resimde üst kısım geleneksel Japon manzarası olduğu halde alt kısım Tokyo'nun dönemin modern yaşam kesitinden bir sahnedir, ve geleneksel olanlar yeni olan yumuşak bir geçişle Japon sanatına özgü bir uyumlulaştırma ve hazmetme kabiliyetiyle özgün bir yaratıya dönüştürülmüştür. Alt kısımdaki omnibüs ve Batı tarzı binalar oldukça ilgi çekicidir. Resim Meiji 19'da yani 1887 yılında Miura Takeaki tarafından basılmıştır.

Eisai Shigekiyo, A street scene, part of a triptych, possibly Tokyo, Meiji 19(1887), oban format

 ÖNCEKİ SAYFA / BACK